Πράσινο προβάδισμα δια χειρός Παππά
 19/11/2018

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 79-70
Την 6η του νίκη έπειτα από ισάριθμες αγωνιστικές στο Ελληνικό πρωτάθλημα πέτυχε ο Παναθηναϊκός που επικράτησε με 79-70 του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί νίκη του Παναθηναϊκού φέτος επί του "αιώνιου" αντιπάλου του και ήταν προϊόν της εξαιρετικής απόδοσης του Νίκου Παππά, ο οποίος έκανε το παιχνίδι της...ζωής του και με 24 πόντους οδήγησε την ομάδα σε μια πολύτιμη επιτυχία. Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο ΛεΝτέι με 20 πόντους. Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό 93-80 στις 9 Νοεμβρίου στην Ευρωλίγκα και 79-70 στις 19 Νοεμβρίου στο Ελληνικό πρωτάθλημα και αν μη τι άλλο έχει πάρει το ψυχολογικό πλεονέκτημα αλλά ακόμη είναι νωρίς και οι δύο κορυφαίες ομάδες της Ελλάδας και της Ευρώπης θα συναντηθούν παρά πολλές φορές ακόμη. Πάντως ο Παναθηναϊκός θα πάει στο ματς του β γύρου στο ΣΕΦ με την διαφορά των 9 πόντων στις αποσκευές του...Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από τα πρώτα του λεπτά με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Στο 7’ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 12-8, όμως στο 9’ ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 14-13, πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 15-14 υπέρ του «τριφυλλιού». Η εικόνα του αγώνα ήταν ανάλογη και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν ένα προβάδισμα έξι πόντων στο 14’ (20-26). Η ομάδα του Πασκουάλ δεν το έβαλε κάτω, έσφιξε την άμυνα της και στην επίθεση βρήκε λύσεις. Κάπως έτσι στο 16’ το παιχνίδι ήταν ισόπαλο(26-26). Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 32-27 στο 19’ με 32-29. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 34-34 στο 21’, όμως στο 24’ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με διψήφια διαφορά πόντων (44-34). Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 44-40 στο 25’ και στο 28’ πλησίασαν στον πόντο (51-50). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 55-51 υπέρ του Παναθηναϊκού. Ο Τίμα, έβαλε τρίποντο για το 58-57 στο 32', ο Παππάς απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 61-57 στην επόμενη φάση κι ο Καλάθης με αριστερό λέι-απ έκανε το 66-59 στο 35' και έδωσε άερά 7 πόντων στην ομάδα του. Ο Μπλατ πήρε εσπευσμένα τάιμ άουτ αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα μέχρι τέλους και μάλιστα έφθασε την διαφορά στο +9 (79-70) που ίσως αποδειχθεί καθοριστική στην μάχη για την κατάκτηση της πρώτης θέσης για το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Ο Νίκος Παππάς ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα και η αιτία που ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη. Ο Παππάς σε μόλις 20 λεπτά σκόραρε 24 πόντους με 4/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα και 4/5 βολές, μάζεψε 3 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έβαλε την υπογραφή του στην αναμέτρηση. Από τον Ολυμπιακό ο ΛεΝτέι με 20 πόντους και στατιστικά για όσκαρ (4/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3/3 βολές) ήταν ο καλύτερος.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 32-29, 55-51, 79-70
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Παπαπέτρου 5 (1), Καλάθης 7 (1), Λάσμε 4, Τόμας 10, Λάνγκφορντ 11 (1), Λοτζέσκι 1, Γκιστ 9, Παππάς 24 (4), Βουγιούκας 2, Μήτογλου 2, Αντετοκούνμπο 4, Λεκαβίτσιους
Ολυμπιακός (Μπλατ): Πρίντεζης 11, Σπανούλης 9, Μιλουτίνοβ 6, Παπανικολάου 1, Γουίλιαμς-Γκος 9 (1), Βεζένκοβ, Μπόγρης 2, Μάντζαρης, Στρέλνιεκς 2, Τίμα 10 (2), ΛεΝτέι 20 (3)