[964] ΝΤΕΛΦΙΝ - ΙΝΤΕΡΝΑΣΙΟΝΑΛ 1-2

Πρώτος σκόρερ στο All Star o Γιάννης!
 18/2/2019

Ο Γιάννης Αντεντοκούνμπο απέδειξε ότι δίκαια ψηφίστηκε από τον κόσμο ως αρχηγός για το All Star Game της Σάρλοτ καθώς πέτυχε 38 πόντους, μάζεψε 11 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ σε μια καταπληκτική εμφάνιση αλλά η ομάδα του ηττήθηκε από αυτή του Λε Μπρον Τζέιμς με σκορ 178-164 σε ένα παιχνίδι που έγινε ρεκόρ εύστοχων τριπόντων (62). Η ομάδα του Γιάννη προηγήθηκε 53-37 στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά στη συνέχεια η απόδοσή της έπεσε και η ομάδα του Λε Μπον κάλυψε την διαφορά και μάλιστα πήρε κεφάλι στο σκορ στα τελευταία κρίσιμα λεπτά με τον Κέβιν Ντουράντ να κάνει την διαφορά. Αντετοκούνμπο και Κάρι προσπάθησαν να κρατήσουν ζωντανή την ομάδα τους αλλά ο άσσος του Γκόλντεν Στέιτ ήταν άστοχος (6/23 σουτ) και κάπως έτσι η νίκη κατέληξε στο Λε Μπρον Τζέιμς και την παρέα του. Ο Αντετοκούνμπο με 38 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα αλλά πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Κέβιν Ντουράντ, ο οποίος σε 25 λεπτά σημείωσε 31 πόντους με 6/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα.

Tα 12λεπτα: 37-53, 45-42, 50-36, 46-33
TEAM LEBRON: Ντουράντ 31 (6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λέοναρντ 19 (5), Τζέιμς 19 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Χάρντεν 12 (4), Ίρβινγκ 13 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντέιβις 5 (1), Όλντριτζ 2, Τάουνς 11, Λίλαρντ 18 (6), Σίμονς 10 (6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γουέιντ 7 (1), Τόμπσον 20 (6), Μπιλ 11 (3)

TEAM GIANNIS: Αντετοκούνμπο 38 (17/23 σουτ, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζορτζ 20 (6), Εμπίντ 10 (12 ριμπάουντ), Κάρι 17 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γουόκερ 4 (8 ασίστ), Γκρίφιν 10 (2), Νοβίτζκι 9 (3), Μίντλετον 20 (6), Γιόκιτς 6, Βούτσεβιτς 4, Ράσελ 6 (2), Λόουρι 4 (1), Γουέστμπρουκ 17 (1)