[114] ΣΑΚΡΑΜΕΝΤΟ ΡΙΠΑΜΠΛΙΚ - ΜΟΝΤΕΡΕΙ ΜΠΕΙ Final 2-0

ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Εφές στον τελικό!
 18/5/2019

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε 95-90 της Ρεάλ Μαδρίτης χάρη σε επί μέρους σκορ 30-17 στο τελευταίο δεκάλεπτο και την Κυριακή το βράδυ θα αντιμετωπίσει στον τελικό της Ευρωλίγκα την Αναντολού Εφές, η οποία διέλυσε 92-73 την Φενέρμπαχτσε στον πρώτο ημιτελικό.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ρεάλ Μαδρίτης 95-90
Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν πίσω στο σκορ από την Ρεάλ Μαδρίτης στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, στο 30΄βρέθηκε να χάνει με σκορ 73-65 αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο πέτυχε επι μέρους σκορ 30-17 και πήρε τη νίκη - πρόκριση με σκορ 95-90. Ντε Κολό και Ροντρίγκεζ ήταν οι κορυφαίοι της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη. Ο Γάλλος γκαρντ πέτυχε 23 πόντους με 13/14 βολές, πήρε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ ενώ ο Ισπανός πλέι μέικερ πέτυχε επίσης 23 πόντους με 5/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές ενώ είχε και 4 ασίστ σε μόλις 21 λεπτά συμμετοχής. Πολύ καλό παιχνίδι έκανε και ο Κλάιμπουρν με 18 πόντους. Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Κοσέρ (18π.) και Ρούντι Φερνάντεζ (10 π.). Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ήταν απελπιστικά άστοχη στα τρίποντα με μόλις 7/24 τρίποντα και μάλιστα ο Σέρχιο Γιουλ είχε μόλις 1/10 τρίποντα. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας τελείωσε το παιχνίδι με ποσοστό ευστοχίας 50% στα τρίποντα (9/18).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-22, 43-45, 65-73, 95-90
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 23 (2/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 13/14 βολές), Μπολομπόι, Πίτερς 3 (1), Ροντρίγκεθ 23 (5/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Κλάιμπερν 18 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χίγκινς 11 (1/9 σουτ, 9/10 βολές), Χάκετ 3 (3/4 βολές), Κουρμπάνοφ, Χάινς 6, Χάντερ 8 (5 ριμπάουντ)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 18 (6/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/5 βολές), Ράντολφ 12 (2/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/5 βολές), Φερνάντεθ 10 (1), Καμπάτσο 10 (2/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ασίστ), Αγιόν 2, Κάρολ 5, Ταβάρες 6 (9 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γιουλ 13 (4/6 δίποντα, 1/10 τρίποντα), Ντεκ 2, Τόμπκινς 9 (1), Τέιλορ 3 (1)

Φενέρμπαχτσε - Αναντολού Εφές 73-92
Η Αναντολού Εφές διέλυσε με σκορ 92-73 την Φενέρμπαχτσε στον εμφύλιο της Τουρκίας και προκρίθηκε στον τελικό της Ευρωλίγκα. Ο Αμερικανός πλέι μέικερ Σέιν Λάρνικ έκανε την διαφορά υπέρ της Εφές καθώς πέτυχε 30 πόντους με φοβερά ποσοστά (4/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 7/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα) σε 30 λεπτά συμμετοχής. Μεγάλο παιχνίδι και από τον Μίσιτς που πέτυχε 25 πόντους με 10/15 σουτ). Η Εφές είχε 41 ριμπάουντ έναντι μόλις 21 της Φενέρμπαχτσε και ο Ομπράντοβιτς δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στις απουσίες των Ντατόμε και Λοβρέν ενώ οι Σλούκας και Ντίξον έμειναν στα ρηχά. Το παιχνίδι κρίθηκε στο δεύτερο και στο τρίτο δεκάλεπτο. Στο πρώτο ημίχρονο το σκορ ήταν 40-45 υπερ της Εφές ενώ στο δεύτερο ημίχρονο το σκορ ήταν 33 πόντοι για την Φενέρ και 47 πόντοι για την Εφές.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 40-45, 57-68, 73-92
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκριν 13 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Μέλι 9 (1), Μαχμούτογλου 5 (1), Κάλινιτς 12 (1), Μπιμπέροβιτς, Σλούκας 8 (1/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη), Γκούντουριτς 8, Βέσελι 14 (6/7 δίποντα), Γκιουλέρ, Ντίξον 4, Ντουβερίογλου

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 30 (4/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 7/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπομπουά 2, Μπαλμπάι, Μότουμ 9 (2), Μοερμάν 7 (1), Πλάις, Μίτσιτς 25 (7/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Άντερσον 10 (3), Ντάνστον 9 (10 ριμπάουντ), Σιμόν