logo as
  
 
 
 
 
 
 
 
 

Δύο στα δύο Αργεντινή και Ιταλία
 2/9/2019

Νιγηρία – Αργεντινή 81-94
Με τον 39χρονο Λουίς Σκόλα να διδάσκει μπάσκετ η Αργεντινή επικράτησε δια περιπάτου 94-81 της Νιγηρίας και ουσιαστικά προκρίθηκε στην δεύτερη φάση των ομίλων αφού στην πρεμιέρα είχε νικήσει 95-69 τη Ν.Κορεά. Την Τετάρτη 4 Σεπτεμβρίου θα αντιμετωπίσει την Ρωσία στο παιχνίδι που θα κρίνει λογικά την πρώτη θέση στον 2ο όμιλο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-28, 43-43, 61-72, 81-94
ΝΙΓΗΡΙΑ: Αμίνου 3 (1/6 σουτ, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντιόγκου 8 (6 ριμπάουντ), Έρικ, Ιροέγκμπου 10 (1), Μέτου 9 (1), Νουόρα 12 (1/6 τρίποντα), Οκόγιε Τζ. 18 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ), Οκόγιε Στ. 3 (1), Ούντο 3 (6 ριμπάουντ), Ούζο 4 (2/8 σουτ), Βίνσεντ 11 (2), Ζάνα

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Μπρουσίνο 8 (2), Καμπάτσο 14 (2/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ασίστ), Ντεκ 10 (2), Ντέλια 7 (8 ριμπάουντ), Γκαρίνο 17 (3/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 11 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Σκόλα 23 (7/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 10 ριμπάουντ), Βιλντόζα 4 (1/6 σουτ)

Ιταλία – Αγκόλα 92-61
Με τον Μάρκο Μπελινέλι να δίνει το σύνθημα με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ σε μόλις 20 λεπτά συμμετοχής η Ιταλία διέλυσε 92-61 την Αγκόλα, διπλασίασε τις επιτυχίες της και βρίσκεται ήδη στην δεύτερη φάση των ομίλων. Η Ιταλία θα αντιμετωπίσει την Τετάρτη 4 Σεπτεμβρίου την Σερβία για πρώτη φορά στην ιστορία της σε Παγκόσμιο Κύπελλο σε ένα μεγάλο ντέρμπι που θα κρίνει την πρώτη θέση στον 4ο όμιλο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-11, 44-21, 70-42, 92-61
ΙΤΑΛΙΑ (Σακέτι): Αμπάς 11 (3), Μπιλίγκα 3, Ντελά Βάλε 8 (2), Φιλόι, Τεσιτόρι 8, Μπελινέλι 17 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπρουκς 11 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Ντατόμε 8 (1), Γκαλινάρι 7, Τζεντίλε 8 (1), Χάκετ 11 (1),Βιτάλι

ΑΓΚΟΛΑ (Βόιτ): Αντόνιο 4, Τσιπριάνο 4, Ντομίνγκος 5 (1), Γκονσάλβες 3, Χοακίμ 6, Μίνγκας 2, Μουρ, Μοράις 10 (1), Μορέιρα 15 (8 ριμπάουντ), Πάουλο 12

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της ημέρας
2 Σεπτεμβρίου 2019

1ος όμιλος
Βενεζουέλα – Ακτή Ελεφαντοστού 87-71
Κίνα – Πολωνία (15:00)

2ος όμιλος
Νιγηρία – Αργεντινή 81-94
Ν. Κορέα – Ρωσία (15:30)

3ος όμιλος
Τυνησία – Ιράν 79-67
Πουέρτο Ρίκο – Ισπανία(15:30)

4ος όμιλος
Ιταλία – Αγκόλα 92-61
Σερβία – Φιλιππίνες (14:300)