Τσάμπα... ήττα ο Ολυμπιακός!
 20/11/2019

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με σκορ 85-82 από την Μπάγερν Μονάχου στην Γερμανία για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκα και γνώρισε την 6η ήττα του σε 9 παιχνίδια.

Ο Ολυμπιακός έχασε μέσα από τα χέρια του τη νίκη αφού στο 31΄προηγήθηκε με 12 πόντους αλλά στο τέλος ...κατάφερε να ηττηθεί. Οι "ερυθρόλεκυκοι" δέθχηκαν 55 πόντους στα πρώτα 30 λεπτά και δέχθηκαν 30 πόντους στα τελευταία δέκα λεπτά!

Οι "ερυθρόλευκοι" σε ένα ακόμη παιχνίδι φέτος έμειναν από δυνάμεις και δεν είχαν καθαρό μυαλό στο τέλος.

Ο Αμερικανός γκαρντ Γουέιντ Μπόλντγουιν πραγματοποίησε την καλύτερη του εμφάνιση με την φανάλε του Ολυμπιακού και τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους και πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας (6/9 διπ. και 2/3 τριπ.). Θετικός και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ που πέτυχε 14 πόντους με 6/7 δίποντα, πολύ καλή απόδοση μέχρι το 30΄είχαν και οι Πρίντεζης, Παπανικολάου.

Από την Μπάγερν την διαφορά έκανε ο 27χρονος πλέι μέικερ Μαοντο Λο, ο οποίος πέτυχε 19 πόντους με 2/4 δίποντα και 4/5 τρίποντα ενώ μοίρασε και 7 ασίστ. Ο Λο πέτυχε πολύ μεγάλα σουτ στο τελευταίο δεκάλεπτο και με την βοήθεια των Μονρό και Λούσιτς οδήγησαν τους Βααυρούς στη νίκη.

Ο Ολυμπιακός θα παραμείνει στην Γερμανία αφού ακολουθεί το παιχνίδι στο Βερολίνο με την Άλμπα την Πέμπτη το βράδυ (20:00).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 43-44, 55-63, 85-82>br> ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Κινγκ, Κόπονεν, Μονρό 15 (7/17 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος σε 29 λεπτά), Λούτσιτς 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λο 19 (2/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/4 βολες, 7 ασίστ), Τσίπσερ 13 (4/5 δίποντα, 5/6 βολές), Νέλσον, Φλακαντόρι 2, Μπαρτέλ 18 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Λεσόρ 5, Ραντόσεβιτς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Ρότσεστι 9 (2/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπάλντγουιν 19 (6/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πολ 3 (1/4 τρίποντα), Κόνιαρης, Σπανούλης 6 (1/5 σουτ, 3/3 βολες, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Μιλουτίνοβ 14 (6/7 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 12 (6/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 10 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Ρούμπιτ 7 (6 ριμπάουντ), Ριντ 2