Το πρώτο Ευρωπαϊκό του θρύλου! +(vid)
 24/4/2020

Σαν σήμερα πριν από 23 χρόνια, στις 24 Απριλίου 1997 ο Ολυμπιακός ανέβηκε στο... Έβερεστ του Ευρωπαϊκού μπάσκετ και κατέκτησε τον πρώτο Ευρωπαϊκό τίτλο της ιστορίας του με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα στο "Παλεούρ" της Ρώμης.

Οι "ερυθρόλευκοι" μετά από δύο χαμένους τελικούς από την Μπανταλόνα και την Ρεάλ Μαδρίτης σε Τελ Αβίβ και Σαραγόσα αντίστοιχα έφθασαν στον τρίτο φάιναλ φορ της ιστορίας τους με προπονητή τον σπουδαίο Ντούσαν Ίβκοβιτς.

Οι "ερυθρόλευκοι" δύο μέρες νωρίτερα την Παρασκευή 22 Απριλίου 1997 νίκησαν με σκορ 74-65 την Ολίμπια Λιουμπλιάνας με τον Αμερικανό πλέι μέικερ Ντέιβιντ Ρίβερς να κάνει την διαφορά με 28 πόντους και 4 ασίστ και προκρίθηκαν στον μεγάλο τελικό.

Αντίπαλος του Ολυμπιακού το βράδυ της 24ης Απριλίου 1997 ήταν η Μπαρτσελόνα, η οποία από την πλευρά της είχε αποκλείσει στον δεύτερο ημιτελικό την Βιλερμπάν με σκορ 77-70.

Στον μεγάλο τελικό ο Ολυμπιακός δυσκολεύθηκε στο πρώτο 20λεπτο και πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά δύο πόντων (31-29) στο δεύτερο ημίχρονο όμως το σκηνικό άλλαξε άρδην. Οι παίκτες του Ίβκοβιτς έπαιξαν φοβερό μπάσκετ και με επί μέρους σκορ 42-29 έφθασαν στην μεγάλη νίκη με σκορ 73-58 και κατέκτησαν το πρώτο τους Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Ο Ντέιβιντ Ρίβερς με 26 πόντους ήταν ο ηγέτης του Ολυμπιακού και φυσικά πήρε και το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη του φάιναλ φορ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 73-58
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ίβκοβιτς): Ρίβερς 26 (6/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 11/14 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Σιγάλας 7 (5 ριμπάουντ), Νάκιτς, Τάρλατς 11 (1/8 δίποντα, 9/14 βολές, 11 ριμπάουντ), Φασούλας 6 (7 ριμπάουντ), Μπακατσιάς 1, Παπανικολάου 11 (1), Γαλακτερός, Τόμιτς 9, Βελπ 2.

Μπαρτσελόνα (Ρενέσες): Τζόρτεζβιτς 6 (2/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Φερνάντεθ, Καρνισόβας 14 (3), Χιμένεθ 16 (7/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ρίβας 6, Γιοφρέσα 9, Μπος, Εστεγέρ, Αντρέου 2, Ντουένιας.