NBA: Σούπερ εκπλήξεις!
 19/8/2020

Με δύο τεράστιες εκπλήξεις ξεκίνησε ο πρώτος γύρος των πλέι οφ στο ΝΒΑ σε Ανατολή και Δύση. Οι Μιλγουόκι Μπακς που είχαν το καλύτερο ρεκόρ στην κανονική περίοδο (56-17) ηττήθηκαν με σκορ 122-100 από τους 8ους στην Ανατολή Ορλάντο Μάτζικ ενώ οι Λέικερς που είχαν το καλύτερο ρεκόρ στην Δύση ηττήθηκε με σκορ 100-93 από το Πόρτλαντ του εκπληκτικού Νταμιάν Λίλαρντ.

O Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν εξαιρετικός με 31 πόντους (4/9 βολές, 9/18 δίποντα, 3/7 τρίποντα), 17 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και 5 λάθη αλλά δεν είχε καμία βοήθεια από τους συμπαίκτες του.

Αντίθετα το Ορλάντο είχε σε φοβερή μέρα τον Νίκολα Βούτσεβιτς με 35 πόντους και 14 ριμπάουντ ενώ συνολικά είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Φουρνιέ δεν είχε σημειώσει καλάθι στα τρία 12λεπτα αλλά στα τελευταία λεπτά μέτρησε 3/3 τρίποντα και έριξε στο καναβάτσο τα «ελάφια».

Το Πόρτλαντ μπήκε από το… παράθυρο στα πλέι οφ αλλά αυτό δεν το εμπόδισε να νικήσει με σκορ 100-93 τους Λος Άντζελες Λέικερς που είχαν το καλύτερο ρεκόρ στην Δύση (52-19).

Η ομάδα του Όρεγκον πήρε τη νίκη χάρη σε ένα εκπληκτικό σερί 19-6 στα τελευταία λεπτά. Ο Νταμιάν Λίλαρντ με 34 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν για μία ακόμη φορά ο μεγάλος πρωταγωνιστής.

Για τους Λέικερς ο ΛεΜπρόν Τζέιμς (23π., 17ρ., 16ασ.) έγραψε ιστορία, αφού έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ που πέτυχε σε ένα αγώνα play-off +20πόντους, +15 ριμπάουντ και + 15 ασίστ!

Επίσης έγινε ο πρώτος παίκτης των Λέικερς από την εποχή του Μάτζικ Τζόνσον και μετά που έχει πάνω από 14 ασίστ σε αγώνα playoffs!