Σπουδαίες νίκες για ΑΕΚ και Μεσολόγγι!
 8/11/2020

Η ΑΕΚ νίκησε στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» το Περιστέρι (66-62) στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Basket League ύστερα από μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο πεντάλεπτο με πρωταγωνιστή τον Ματ Λοτζέσκι!

Οι γηπεδούχοι σε ένα «κλειστό» ματς από την αρχή έως το τέλος ξέφυγαν με 55-48 στο 35, όμως, ο 35χρονος Αμερικανός με βελγικό διαβατήριο περιφερειακός «μίλησε» τελευταίος.

Πέτυχε στα τελευταία 3’ και 30’’ της συνάντησης τέσσερα τρίποντα και οδήγησε την Ένωση στην τρίτη επικράτηση στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές της στο Πρωτάθλημα. Αντίθετα οι «κυανοκίτρινοι» γνώρισαν την πρώτη ήττα τους στην Basket League της φετινής σεζόν.

Αήττητο στις πρώτες τρεις αγωνιστικές της Basket League παρέμεινε το Μεσολόγγι BAXI το οποίο ύστερα από ανατροπή επικράτησε στο Αγρίνιο του Ιωνικού Hellenic Coin με διψήφια διαφορά (79-66).

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με διαφορά 11 πόντων (41-30) με δυόμιση λεπτά να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Οι «νεοφώτιστοι», ωστόσο, έκαναν στην συνέχεια την ανατροπή και με επιμέρους σκορ 49-25 έφτασαν στη νίκη. Από το Μεσολόγγι BAXI ξεχώρισαν οι Ντεβόντε Γκριν (24 πόντοι με 4/8 τρίποντα), Γιάννη Αγραβάνη (20 πόντοι με 2/3 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα) και Τσαντ Μπράουν (19 πόντοι και 9 ριμπάουντ).

Ο Ιωνικός Hellenic Coin εξακολουθεί να αναζητά την πρώτη του νίκη στο Πρωτάθλημα. Πρώτοι σκόρερ των ηττημένων ήταν ο Άνταμ Σμιθ (16 πόντοι με 2/5 τρίποντα) και ο Τόαρλιν Φιτζπάτρικ (16 πόντοι και 6 ριμπάουντ).