Κακή εμφάνιση για τον Ολυμπιακό!
 3/4/2021

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στις καλές του εμφανίσεις και μετά τη νίκη επί της Βαλένθια (79-88) αυτή την φορά δεν είχε δυνάμεις και ηττήθηκε με σκορ 72-63 από την Ρεάλ Μαδρίτης στην προτελευταία αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Η Ρεάλ που δεν είχε στον πάγκο της τον Πάμπλο Λάσο είχε τεράστιο κίνητρο νίκης αφού δεν έχει εξασφαλίσει την παρουσία της στα πλέι οφ. Οι Μαδριλένοι μπήκαν αποφασισμένοι και προηγήθηκαν με σκορ 20-11 στο πρώτο δεκάλεπτο και 36-26 στο πρώτο ημίχρονο με τους Ταβάρες και Ντεκ να κάνουν μεγάλο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός δεν είχε καλές επιλογές στην επίθεση με εξαίρεση τον Σάσα Βεζένκοφ που για μια ακόμη φορά τράβηξε μόνος του το κουπί στην επίθεση (22π. 5/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές).

Ο Βεζένκοφ ήταν ο μοναδικός παίκτης του Ολυμπιακού με διψήφιο αριθμό πόντων σε ένα βράδυ που η μπάλα δεν έμπαινε με τίποτα στο καλάθι της Ρεάλ. Ο Ολυμπιακός είχε μόλις 16/38 δίποντα (42,1%) και 7/22 τρίποντα (31,8%) ενώ η Ρεάλ τελείωσε τον αγώνα με 29/28 δίποντα (67,9%), 8/27 τρίποντα (29,6%) και 10/13 βολές.

Οι Ταβέρες (15π. και 8 ριμπάουντ) και Ντεκ (18π. και 5 ριμπ.) έκαναν την διαφορά για την Ρεάλ που με ρεκόρ 19 νίκες – 14 ήττες βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας και πλέον τα πάντα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-11, 36-26, 53-38, 72-63
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 2, Φερνάντεθ 3 (1/5 τρίποντα), Αμπάντε 6 (2), Λαπροβίτολα 7 (1), Ρέγες, Αλοθέν 4 (1), Ντεκ 18 (7/7 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκαρούμπα 2 (5 ριμπάουντ), Κάρολ 9 (1), Ταβάρες 15 (7/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ), Τόμπκινς 3 (1), Τέιλορ 3 (1/7 σουτ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος, Λαρεντζάκης 7 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Σπανούλης 7 (1), Σλούκας 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 4 λάθη), Βεζένκοβ 22 (5/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Πρίντεζης 7 (3/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Ζαν-Σαρλ (7 ριμπάουντ), Τζένκινς 2, Κουφός 2 (1/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 λάθη), Έλις 4, ΜακΚίσικ 7 (0/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές).