Έβγαλε 47ρι ο Γιάννης! +(vid)
 3/4/2021

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πραγματοποίησε μία από τις κορυφαίες φετινές του εμφανίσεις και με 47 πόντους και το εκπληκτικό 18/18 δίποντα οδήγησε τους Μπακς σε εύκολη νίκη με σκορ 1271-109 επί των Μπλέιζερς μέσα στο Πόρτλαντ.

Ο «Greek Freak» βρέθηκε σε μεγάλη μέρα και διέλυσε τον προσωπικό αντίπαλο Κόβινγκτον, ο οποίος είναι βέβαιο ότι θα έχει εφιάλτες. Ο Αντετοκούνμπο οδήγησε τα «Ελάφια» στο 34-21 του πρώτου 12λεπτου, το Πόρτλαντ μείωσε σε 53-60 στο ημίχρονο χάρη στον επιθετικό οίστρο του Λίλαρντ αλλά στη συνέχεια ανέλαβε και πάλι δράση ο Αντετοκούνμπο για να έρθει εύκολα του τελικό 127-109.

Ο Αντετοκούνμπο πέτυχε 47 πόντους με 18/18 δίποντα (!), 0/3 τρίποντα, 11/13 βολές και 12 ριμπάουντ σε 33 λεπτά συμμετοχής. Μάλιστα τα 18/18 δίποντα είναι η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών και ο μοναδικός παίκτης που τα είχε καταφέρει πριν από τον Γιάννη ήταν ο απίθανος Γουίλτ Τσάμπερλεν το 1967!.

Ο Τζρου Χόλιντεϊ με 22 πόντους και ο Κρις Μίντλετον με 20 πόντους ήταν οι συμπαραστάτες του Γιάννη για τους Μπακς, που πλέον έχουν ρεκόρ 30-17. Για τους Μπλέιζερς, ο Ντέμιεν Λίλαρντ είχε 32 πόντους και οι Σι Τζέι ΜακΚόλουμ και Ρόμπερτ Κόβινγκτον από 18 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-34, 53-60, 73-97, 109-127
ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ (Στοτς): Κόβινγκτον 18 (6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πάουελ 12 (5/15 σουτ, 2/7 τρίποντα), Νούρκιτς 9 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Λίλαρντ 32 (5 τρίποντα, 5 ασίστ), ΜακΚολουμ 18 (3 τρίποντα, 7 ασίστ), Άντονι 5 (2/12 σουτ, 2 τρίποντα), Τζάιλς, Μπλέβινς, Τζόουνς 2, Καντέρ 2 (6 ριμπάουντ), Σάιμονς 8 (2), Έλεμπι 2.

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Γ. Αντετοκούνμπο 47 (18/18 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Μίντλετον 20 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Λόπεζ 9 (3), Χόλιντεϊ 22 (2 τρίποντα, 10 ασίστ), ΝτιΒιντσέντζο 5 (1/7 σουτ, 1/5 τρίποντα), Θ. Αντετοκούνμπο, Νουόρα 3 (1), Πόρτις 6 (7 ριμπάουντ), Τιγκ 2, Κόνατον 4 (0/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Φορμπς 9 (3/10 σουτ, 3 τρίποντα).