NBA: Ιστορική πρόκριση οι Κλίπερς! (vid)
 19/6/2021

Οι Κλίπερς επικράτησαν με σκορ 131-199 των Γιούτα Τζαζ και προκρίθηκαν στους τελικούς της Δύσης για πρώτη φορά στην 51χρονη ιστορία τους. Φοβερό παιχνίδι από την ομάδα του Λ.Α. που βρέθηκε στο -25 αλλά με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τέρενς Μαν (39 πόντους) έκανε την ανατροπή.

Στο κορυφαίο ίσως παιχνίδι των φετινών πλέι οι Λος Άντζελες Κλίπερς επικράτησαν με σκορ 131-199 των Γιούτα Τζαζ και προκρίθηκαν στους τελικούς της Δύσης για πρώτη φορά στην 51χρονη ιστορία τους με συνολικό σκορ 4-2.

Οι Κλίπερς αγωνίστηκαν χωρίς τον μεγάλο τους σούπερ σταρ, τον τραυματία Λέοναρντ και βρέθηκαν στο -22 στο πρώτο ημίχρονο (50-72) και στο -25 στις αρχές του τρίτου 12λεπτου αλλά στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Τέρενς Μαν, ο παίκτης δηλαδή που αντικατέστησε τον Λέοναρντ.

Ο Μαν έκανε απίθανα πράγματα, πέτυχε ρεκόρ καριέρας με 39 πόντους και μάλιστα τους 20 από αυτούς στην κρίσιμη 3η περίοδο όταν και έγινε η μεγάλη ανατροπή. Οι Κλίπερς πέτυχαν σερί 41-22 στο τρίτο 12λεπτο και πλησίασαν στους τρεις πόντους (91-94). Η ψυχολογία του αγώνα είχε αλλάξει και στο τέταρτο 12λεπτο πέτυχαν νέο σερί 40-25 και έφθασαν δίκαια στην τελική επικράτηση.

Οι Κλίπερς έγιναω η πρώτη ομάδα στην ιστορία του ΝΒΑ που αν και βρέθηκε στο 2-0 στις δύο πρώτες σειρές με Ντάλας και Γιούτα, κατάφεραν να προκριθούν στους τελικούς της Δύσης.

Για τους Τζαζ ο Ντόνοβα Μίτσελ ήταν συγκινητικός με 39 πόντους καθώς έπαιξε με… ένα πόδι (λόγω τραυματισμού) αλλά δεν είχε σοβαρή υποστήριξη από τους συμπαίκτες του.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-33, 50-72, 91-94, 131-119
ΚΛΙΠΕΡΣ: Μπατούμ 16 (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μόρις 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τζάκσον 27 (3 τρίποντα, 10 ασίστ), Τζορτζ 28 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μαν 39 (7/10 τρίποντα), Ζούμπατς, Οτούρου, Ρόντο 2, Μπέβερλι 12 (3), Κενάρντ, Κόφι, Σκραμπ, Φέρελ.

ΤΖΑΖ: Ο'Νιλ 21 (4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Μπογκντάνοβιτς 14 (4), Γκομπέρ 12 (10 ριμπάουντ), Κόνλεϊ 5 (1/8 σουτ, 1/6 τρίποντα), Μίτσελ 39 (9/15 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Νιάνγκ, Φέιβορς 2, Κλάρκσον 21 (2), Ινγκλς 5 (1), Φόρεστ.