Κακή εμφάνιση και ήττα για τον ΠΑΟ!
 1/10/2021

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε κακή εμφάνιση στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκα και γνώρισε βαριά ήττα με σκορ 75-63 από την Μονακό. Οι "πράσινοι" είχαν σε κακό βράδυ τον Νέντοβιτς και μόνο ο αρχηγός Παπαπέτρου πάλεψε.

Η Μονακό με ηγέτη τον πρώην "πράσινο" Μάικ Τζέιμς και τους Άντζουσιτς, Μοτεγιούνας και Λι πήρε από νωρίς τα ηνία της αναμέτρησης και προηγήθηκε με +7 πόντους διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε. Ο Παπαπέτρου ήταν ο μόνος παίκτης που είχε επαφή με το καλάθι της Μονακό και κάπως έτσι η ψαλίδα της διαφοράς ανέβηκε στο 10΄(38-28) στο 20΄.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μονακό διατήρησε εύκολα το προβάδισμά της και ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι άστοχος. Η ομάδα του Πρίφτη τελείωσε τον αγώνα με μόλις 4/20 τρίποντα την ώρα που η Μονακό είχε 9/21. Ο Παναθηναϊκός κέρδισε την μάχη των αιθέρων και μάλιστα πήρε 17 επιθετικά ριμπάουντ αλλά από την άλλη είχε μόλις 7 ασίστ έναντι 18 της Μονακό.

Το τελικό 75-63 ήταν φυσιολογική εξέλιξη. Η Μονακό πήρε την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση και ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι θέλει πολύ δουλειά για να καταφέρει με αξιώσεις στην κορυφαία διοργάνωση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-15, 38-28, 56-44, 75-63
ΜΟΝΑΚΟ (Μίτροβιτς): Λι 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Βέστερμαν 8 (1), Τόμας 5 (1), Ντιαλό 2, Μότουμ, Μπουτσιέλ, Μοτιεγιούνας 10 (5/8 δίποντα), Ουαταρά, Φαγιέ 2, Άντζουσιτς 17 (1/4 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 3/5 βολές), Χολ 10 (5/7 δίποντα), Τζέιμς 11 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι (0/10 σουτ), Μέικον 13 (3/5 τρίποντα), Παπαγιάννης 8 (4/9 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 16 (7/13 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Κασελάκης 4, Γουάιτ 4, Φλόιντ 8 (6 ριμπάουντ), Νέντοβιτς (0/7 σουτ), Έβανς 4, Σαντ Ρος 6 (1).