[847] ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΙΝΕΙΡΟ - ΠΕΝΙΑΡΟΛ 1-0  [846] ΜΠΡΟΥΣΚΕ - ΜΙΡΑΣΟΛ 1-0

ΝΒΑ: Αήττητο το Γκόλντεν Στέιτ!
 27/10/2021

Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριος πέρασαν με νίκη 106-98 από την Οκλαχόμα και παρέμειναν αήττητοι με 4 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Μεγάλη νίκη και για την Νέα Υόρκη στο Μάντισον Σκουέαρ Γκάρντεν με σκορ 112-99 επί των Φιλαδέλφεια Σίξερς ενώ το Ντάλας πήρε το ντέρμπι του Τέξας με το Χιούστον και οι Λέικερς άλωσαν το Σαν Αντόνιο με τον Λε Μπρον Τζέιμς εκτός μάχης…

Το Γκόλντεν Στέιτ βρέθηκε να χάνει με -15 πόντους αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 106-98 και να βελτιώσει το ρεκόρ του σε 4-0. Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ο συνήθης ύποπτος Στεφ Κάρι με 23 πόντους ενώ 21 πόντους πρόσθεσε ο Άντριου Γουίγκινς και 20 ο Ντάμιον Λι. Για την Οκλάχόμα ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ είχε 30 πόντους ενώ ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού Αλεξέι Ποκουσέφσκι είχε 9 πόντους (2/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 18 λεπτά συμμετοχής.

Παιχνίδι θρίλερ στο Σαν Αντόνιο με τους Λέικερς να παίρνουν τη νίκη στην παράταση επί των Σπερς με σκορ 125-121. Κορυφαίοι των νικητών, που αγωνίστηκαν χωρίς τον Λεμπρόν Τζέιμς (ήταν στον πάγκο και μάλιστα έδινε συνέχεια συμβουλές στου συμπαίκτες του), ήταν οι Ντέιβις με 35 πόντους, 17 ριμπάουντ και Γουέστμπρουκ με 33 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Για τους Σπερς ο Γιακομπ Πελτλ είχε 27 πόντους και 14 ριμπάουντ ενώ ο Ντεζάντε Μάρεϊ σημείωσε triple double με 21 πόντους, 12 ριμπάουντ και 15 ασίστ.

Στο ντέρμπι του Τέξας οι Ντάλας οι Μάβερικς είχαν σε μεγάλη ημέρα τον Λούκα Ντόνσιτς και πήραν τη νίκη απέναντι στο Χιούστον με 116-106. Ο Σλοβένος σούπερ σταρ είχε 26 πόντους, 14 ριμπάουντ και 7 ασίστ ενώ από 16 πόντους σημείωσαν οι Ρέτζι Μπούλοκ και Τιμ Χάρνταγουεϊ. Για το Χιούστον ο Έρικ Γκόρντον είχε 22 πόντους, ο Κρίστιαν Γουντ είχε 16 πόντους και 17 ριμπάουντ ενώ 15 πόντους και 10 ριμπάουντ είχε ο Ντάνιελ Τάις.

Στον ναό του μπάσκετ που λέγεται «Μάντιστον Σκουεάρ Γκάρντεν» οι Νικς διέλυσαν με σκορ 112-99 τους Σίξερς στην πρώτη τους νίκη μετά από τρία χρόνια και 15 σερί ήττες. Κορυφαίοι των νικητών οι Κέμπα Γουόκερ (19 πόντοι), Εβαν Φουρνιέ (18 πόντοι) και Τζούλιους Ραντλ (16 πόντοι, 11 ριμπάουντ) ενώ για τους 76ers ο Τομπάιας Χάρις είχε 23 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Τέλος στην Γιούτα οι Τζαζ επικράτησαν με σκορ 122-100 των Ντένβερ Νάγκετς. Οι τελευταία έχασαν με τραυματισμό στην 2η περίοδο τον περσινό MVP Νίκολα Γιόκιτς και δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τους Ρούντι Γκομπέρ (23 πόντους και 16 ριμπάουντ), Ντόνοβαν Μίτσελ (22π.) και Τζόρνταν Κλάρκσον (19π.).