Ο Τόμπσον σταμάτησε τους Μπακς!
 13/3/2022

Με πρωταγωνιστές τους Τζόρνταν Πουλ και Κλέι Τόμπσον, οι οποίοι πέτυχαν μαζί 68 πόντους, οι Ουόριορς επικράτησαν άνετα των Μιλγουόκι Μπακς με 122-109, βάζοντας τέλος στο σερί έξι διαδοχικών νικών των πρωταθλητών.

Ο Τόμπσον, τελείωσε τον αγώνα με 38 πόντους και ο Πουλ με 30, ενώ ο Στεφ Κάρι «έμεινε» στους οκτώ. Από τα «ελάφια», ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν... απελπιστικά μόνος και στα 34 λεπτά που αγωνίσθηκε, σημείωσε 31 πόντους, μάζεψε οκτώ ριμπάουντ και μοίρασε τρεις ασίστ. Ο  Κρις Μίντλετον πέτυχε 18 πόντους, ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, ευστόχησε σε δύο δίποντα.

Το καθοριστικό σημείο, που έκρινε και τον νικητή, ήταν τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα σερί 11-0, τον Πουλ να φθάνει στους 25 πόντους και την διαφορά να πηγαίνει στο +20 (78-58).

Ο επόμενος αγώνας των Μπακς, θα διεξαχθεί το πρωί της Τρίτης (05:00) στο Σολτ Λέικ Σίτι, με αντίπαλο τους Γιούτα Τζαζ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-28, 67-58, 103-84, 122-109
ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΙΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ(Στιβ Κερ): Πουλ 30 (4/6 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουίγκινς 21 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ), Λούνι 2, Τόμπσον 38 (7/10 δίποντα, 8/14 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάρι 8 (1/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κουμίνγκα 14 (6/13 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Μούντι, Μπιέλιτσα 6 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λι, Κιόζα, Τοσκάνο-Άντερσον 1, Γουέδερσπουν 2.

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ(Μάικ Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 18 (2/10 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιάννης Αντετοκούνμπο 31 (8/13 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 12/18 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πόρτις 4 (2/10 σουτ, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άλεν 12 (3), Χόλιντεϊ 13 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Κάρτερ 9 (3/4 τρίποντα), Μάθιους (0/5 σουτ), Ιμπάκα 15 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Νουόρα, Μπέμπρι, Θανάσης Αντετοκούνμπο 4 (2/3 δίποντα, 2 ριμπάουντ), Μαμουκελασβίλι 3 (1).