[167] ΠΟΥΕΜΠΛΑ - ΚΛΑΜΠ ΑΜΕΡΙΚΑ Final 1-2

Ισοφάρισαν οι Γουόριορς! (vid)
 6/6/2022

Το Γκόλντεν Στέιτ διέλυσε με σκορ 107-88 τους Σέλτικς στον δεύτερο τελικό του ΝΒΑ και ισοφάρισε την σειρά σε 1-1. Ο Στεφ Κάρι με 29 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Στιβ Κερ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στα δύο πρώτα 12λεπτα (31-30 και 52-50). Στην 3η περίοδο οι “Πολεμιστές” πέτυχαν σερί 35-14(!), προηγήθηκαν με +23 πόντους διαφορά και καθάρισαν τη νίκη.

Στο τελευταίο 12λεπτο ο Ουντόκα πέταξε λευκή πετσέτα και έριξε στο παρκέ τους αναπληρωματικούς. Ο Στεφ Κάρι για μία ακόμη φορά ήταν ο MVP της αναμέτρησης καθώς σημείωσε 29 πόντους με (4/9 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 6/7 βολές) ενώ είχε ακόμη 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα.

Οι Γουίγκινς και Τόμπσον έμειναν στα… ρηχά με 11 πόντους ο καθένας, ο Γκριν ήταν πολύτιμος με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ αλλά το κλειδί για τη νίκη ήταν οι Λούνι, Πουλ, Πέιτον που έκαναν φοβερή δουλειά σε άμυνα και επίθεση.

Πάντως οι Σέλτικς πήραν το αβαντάζ της έδρας και πλέον η σειρά μεταφέρεται στην έδρα τους. Το σίγουρο είναι ότι οι τελικοί φέτος θα έχουν πολλά επεισόδια!

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-30, 52-50, 87-64, 107-88

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΙΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ(Στιβ Κερ): Γουίγκινς 11 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκριν 9 (2/2 δίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Λούνι 12 (6/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τόμπσον 11 (3/11 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 2/2 βολές), Κάρι 29 (4/9 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πέιτον 7 (1), Πουλ 14 (4/7 τρίποντα), Πόρτερ 3 (1), Μπιέλιτσα 6 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μούντι 2, Κουμίνγκα, Λι, Τοσκάνο-Άντερσον.

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ(Ίμε Ουντόκα): Τέιτουμ 28 (2/10 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 6/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χόρφορντ 2 (1/4 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ρόμπερτ Γουίλιαμς 2, Μπράουν 17 (2/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σμαρτ 2 (1/6 σουτ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Γουάιτ 12 (2), Γκραντ Γουίλιαμς 6 (1), Πρίτσαρντ 4, Τάις, Νέσμιθ 4, Χάουζερ 3 (1), Στάουσκας 3 (1), Φιτς 3 (1), Κορνέτ 2.