Έβδομη σερί 30ρα ο Γιάννης! (vid)
 6/12/2022

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο επέστρεψε στην δράση μετά την απουσία του στον αγώνα με την Σάρλοτ και με 34 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κοψίματα σε 33 λεπτά οδήγησε τους Μπακς σε νίκη με σκορ 109-102 επί των Ορλάντο Μάτζικ στην Φλόριντα.

O Γιάννης Αντετοκούνμπο συνέχισε τις φοβερές του εμφανίσεις στον μαγικό κόσμο του ΝΒΑ, σημείωσε για 7η σερί φορά περισσότερους από 30 πόντους και οδήγησε τους Μπακς σε νίκη με σκορ 109-102 επί των Ορλάντο Μάτζικ μέσα στην Φλόριντα.

Ο Greek Freak στα τελευταία 7 παιχνίδια έχει σημειώσει 34 πόντους κόντρα στο Ορλάντο, 40 πόντους κόντρα στους Λέικερς, 37 πόντους κόντρα στους Νιού Γιόρκ Νικς, 30 πόντους κόντρα στο Ντάλας, 38 πόντους στο παιχνίδι με το Κλίβελαντ, 36 πόντους ενάντια στους Σικάγο Μπουλς και τέλος σημείωσε 37 πόντους στο παιχνίδι με τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς. Όλα αυτά από τις 22 Νοεμβρίου έως τις 6 Δεκεμβρίου. Ο Αντεκούνμπο πέτυχε 34 πόντους με 10/17 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8/11 βολές ενώ είχε ακόμη 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 τάπες σε μόλις 33 λεπτά συμμετοχής και οδεύει ολοταχώς για το 3ο βραβείο MVP της καριέρας του.

Στο 17-6 ανέβηκαν οι Μπακς (11-3 εντός και 6-3 εκτός έδρας) που αγωνίστηκαν χωρίς τους Γκρέισον Άλεν, Τζο Ινγκλς, ΜαρΤζόν Μπότσαμπ, Σερτζ Ιμπάκα και Μπρουκ Λόπεζ.

Στο 5-20 το ρεκόρ των Μάτζικ (4-9 εντός και 1-11 εκτός έδρας), που αγωνίστηκαν χωρίς τους Τζέιλεν Σαγκς, Γκάρι Χάρις, Τσούμα Οκίκι, Γουέντελ Κάρτερ, Μο Μπάμπα. Ο Πάολο Μπανκέρο (νούμερο 1 στο φετινό draft) άγγιξε το triple-double, ο Φραντς Βάγκνερ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 25 πόντους, ο Μο Βάγκνερ είχε 19 πόντους, ο Μαρκέλ Φουλτζ πρόσθεσε 20 πόντους αλλά δεν αποδείχθηκαν αρκετοί για να σταματήσουν τους Μπακς.

Ο Μπόμπι Πόρτις με 18 πόντους και ο Τζρου Χολιντέι με 17 πόντους ακολούθησαν σε απόδοση τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Επόμενος αντίπαλος των Μπακς οι Σακραμέντο Κινγκς, τα ξημερώματα της Πέμπτης (8/12) στο Fiserv Forum του Μιλγουόκι.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-30, 45-56, 72-88, 102-109

ΟΡΛΑΝΤΟ ΜΑΤΖΙΚ (Τζαμάλ Μόσλι): Μπολ 2 (1/4 σουτ, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπανκέρο 20 (4/13 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 12/15 βολές, 12 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μο Βάγκνερ 19 (7/8 δίποντα, 5/5 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φραντς Βάγκνερ 25 (6/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φουλτζ 20 (2), Άντονι (0/9 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Χιούσταν 3 (1), Σκόφιλντ 8 (2), Ρος 5 (2/10 σουτ), Χάμπτον.

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 5 (1/1 σουτ, 3/4 βολές, 1 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 26 λεπτά), Γιάννης Αντετοκούνμπο 34 (10/17 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8/11 βολές, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 μπλοκ σε 33 λεπτά), Πόρτις 18 (7/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 17 (1/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νουόρα 6 (2), Κόνατον 7 (2/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κάρτερ 2, Μαμουκελασβίλι 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χιλ, Γκριν 12 (3).