[102] ΜΠΟΛΤΟΝ - ΜΠΑΡΝΣΛΕΙ 2-2

Γράφει ιστορία ο Χάμιλτον
 3/11/2019

Ο Λιούις Χάμιλτον τερμάτισε στην 2η θέση στο γκραν πρι της Αμερικής στο Όστιν του Τέξας και εξασφάλισε τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή στην φόρμουλα ένα για έκτη φορά και τρίτη συνεχόμενη.
Στην πρώτη θέση τερμάτισε ο ομόσταυλός του στην Μερσέντες, ο Φινλανδός Βαλερί Μπότας ενώ στο βάθρο ανέβηκε και ο Ολλανδός Φερστάπεν με Ρεντ Μπουλ Χόντα. Ο Τσαρλς Λεκρέκ τερμάτισε στην 4η θέση, ενώ ο άλλος οδηγός της Φεράρι ο Γερμανός Σεμπάστιαν Φέτελ εγκατέλειψε με πρόβλημα.
Ο Χάμιλτον μπαίνει στο πάνθεον της ιστορίας καθώς προσπέρασε τον Αργεντινό θρύλο, Χουάν Μανουέλ Φάντζιο, που την δεκαετία του 1950 κατέκτησε πέντε παγκόσμια πρωταθλήματα και πλέον κυνηγά στην πρώτη θέση τον Μίκαελ Σουμάχερ, ο οποίος έχει κατακτήσει 7 παγκόσμια πρωταθλήματα.
Ο Χάμιλτον ανέβηκε στην κορυφή του μηχανοκίνητου αθλητισμού για 3η συνεχόμενη σεζόν και πλέον βρίσκεται μόλις ένα πρωτάθλημα πίσω από τον μεγάλο, Μίκαελ Σουμάχερ.