Γκολ στη Σουηδία !
 9/7/2020

Για το κύπελλο Σουηδίας διεξάγονται οι επαναληπτικοί ημιτελικοί με δύο ενδιαφέροντα ζευγάρια.

ΕΛΦΣΜΠΟΡΓΚ-ΓΚΕΤΕΜΠΟΡΓΚ
Νοκ άουτ ημιτελικός κυπέλλου στη Σουηδία, με παράταση και πέναλτι αν χρειαστούν. Η Έλφσμποργκ διάγει πετυχημένη σεζόν, καθώς στο πρωτάθλημα ισοβαθμεί στην τρίτη θέση, ενώ στο κύπελλο βρίσκεται ένα ματς μακριά από τον τελικό. Στην έδρα της, με αντίπαλο στα μέτρα της, προκύπτει ευκαιρία υπέρβασης για την ομάδα από το Μπόρας. Οι κιτρινόμαυροι προέρχονται από σπουδαία νίκη επί της Μάλμε με 1-0 στο πρωτάθλημα που τους δίνει ηθικό για τη συνέχεια. Είχαν προηγηθεί βέβαια τέσσερις μαζεμένες ισοπαλίες για την ομάδα που ακόμα δεν έχει χάσει στη φετινή περίοδο.
Η Γκέτεμποργκ, όπως κάθε σεζόν ξεκινά με μεγάλες φιλοδοξίες την πορεία της στο πρωτάθλημα. Φέτος οι κυανόλευκοι έχουν κάνει καλή αρχή, αλλά και πάλι μοιάζει να τους λείπει το κάτι παραπάνω για να κινηθούν σε ρυθμούς διεκδίκησης πρωταθλήματος. Αντίθετα το κύπελλο που αποτελεί διέξοδο επιτυχίας απέχει δύο 90λεπτά, ένα εκ των οποίων κόντρα στην ιδίων δυνατοτήτων Έλφσμποργκ. Η Γκέτεμποργκ αγωνίζεται με επιθετικογενή τακτική που την βοηθά να σκοράρει με άνεση στα παιχνίδια της. Από την άλλη πλευρά δέχεται εξίσου εύκολα τέρματα και συνήθως το γκολ-γκολ είναι το αποτέλεσμα που χαρακτηρίζει τους αγώνες της,

ΜΙΑΛΜΠΙ-ΜΑΛΜΕ
Νοκ άουτ ημιτελικός κυπέλλου στη Σουηδία, με παράταση και πέναλτι αν χρειαστούν. Η Μιάλμπι ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο την σεζόν. Στο πρωτάθλημα προέρχεται από τρεις συνεχόμενες νίκες και τέσσερα ματς αήττητο σερί που την εδραιώνουν στα μισά της κατάταξης. Στο κύπελλο έφθασε στον ημιτελικό και στην έδρα της θα επιδιώξει την μεγάλη έκπληξη κόντρα στην Μάλμε. Στη δεδομένη χρονική συγκυρία δεν τίθεται θέμα ροτέισον, όλοι οι βασικοί παίκτες είναι διαθέσιμοι και θα αγωνιστούν κόντρα στον μεγάλο αντίπαλο. Ζητούμενο παραμένει η βελτίωση στην αμυντική λειτουργία που αποτελεί αδύναμο σημείο για την ομάδα από το Χάλεβικ.
Η Μάλμε είναι το μεγάλο όνομα, με το υψηλότερο μπάτζετ στη φετινή περίοδο, αλλά ακόμα δεν έχει καταφέρει να βρει ρυθμό. Στο πρωτάθλημα μετρά μόνο μία νίκη στα πέντε πιο πρόσφατα μας, ενώ την περασμένη Κυριακή υπέστη και την πρώτη ήττα στη σεζόν χάνοντας με 1-0 από την Έλφσμποργκ εκτός έδρας. Φυσικά και ενδιαφέρεται στην παρούσα φάση να διεκδικήσει την κούπα του κυπέλλου. Όλοι οι βασικοί παίκτες είναι διαθέσιμοι και θα ταξιδέψουν στο Χάλεβικ. Η βελτίωση στην αμυντική λειτουργία αποτελεί ζητούμενο για τους γαλάζιους, που είναι το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στον τελικό.