[100] ΜΠΡΙΣΜΠΕΙΝ ΡΟΑΡ - ΑΝΤΕΛΑΙΝΤ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ 1-2

Το Μιλάνο στις… φλόγες!
 26/1/2021

Τι ισχύει στο Κύπελλο!
Τελική ευθεία στο Κύπελλο Ιταλίας καθώς το τριήμερο 26-18 Ιανουαρίου 2021 θα διεξαχθούν οι νοκ άουτ αγώνες της προημιτελικής φάσης. Πρόκειται για τοι 74ο Κύπελλο Ιταλίας. Το τοπικό ντέρμπι του Μιλάνου ανάμεσα σε Ίντερ και Μίλαν στην κοινή τους έδρας κλέβει την παράσταση ενώ μεγάλο ντέρμπι έχουμε και στο Μπέργκαμο ανάμεσα σε Αταλάντα και Λάτσι. Από εκεί και πέρα η Γιουβέντους υποδέχεται την Σπαλ και η Νάπολι την Σπέτσια. Οι αγώνες είναι νοκ άουτ με παράταση και πέναλτι εάν χρειαστεί. Στα ημιτελικά θα παίξει ο νικητής του Αταλάντα/Λάτσιο με το νικητή του Νάπολι/Σπέτσια και ο νικητής του Ίντερ/Μιλαν με το νικητή του Γιουβέντους Σπαλ σε διπλούς αγώνες (3 Φεβρουαρίου τα πρώτα ματς και 10 Φεβρουαρίου οι ρεβάνς). Πέρσι το Κύπελλο κατέκτησε η Νάπολι!

Ίντερ – Μίλαν (τοπικό)
Τοπικό ντέρμπι του Μιλάνου και ένα από τα κορυφαία ντέρμπι του πλανήτη είναι ο νοκ άουτ αγώνας της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου με παράταση και πέναλτι εάν χρειαστεί, ο νικητής θα παίξει με το νικητή του Γιουβέντους-Σπαλ. Στις 17 Οκτωβρίου 2020 Ίντερ – Μίλαν 1-2. Η Ίντερ έχει την παράδοση υπέρ της καθώς μετρά τέσσερις νίκες και μία ήττα στα τελευταία πέντε ματς πρωταθλήματος από τις 21/10/18 και μετά. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς το περασμένο Σάββατο καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη δίχως γκολ στο Φρίουλι με την Ουντινέζε. Εκτός μάχης οι Ντ’ Αμπρόσιο (μέσος) και Βεσίνο (μέσος). Λουκάκου (12 γκολ( και Μαρτίνεζ (9 γκολ) συνθέτουν το κορυφαίο ίσως επιθετικό δίδυμο της κατηγορίας.

Πως προκρίθηκε
Φιορεντίνα – Ίντερ 1-2 παράταση (1-1 κ.α.)
Η Ίντερ απέκλεισε στην παράταση την Φιορεντίνα με γκολ που σημείωσαν οι Βιντάλ (40΄πεν.) και Λουκάκου (119΄).

Η Μίλαν προέρχεται από την πιο βαριά φετινή της ήττα στο πρωτάθλημα με θύτη την Αταλάντα και σκόρ 3-0 μέσα στο «Σαν Σίρο» αλλά παρόλα αυτά διατηρήθηκε στο ρετιρέ της βαθμολογίας. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι έχει δύο νίκες και δύο ήττες στα τελευταία τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα ενώ ενδιάμεσα απέκλεισε την Τορίνο στα πέναλτι στο Κύπελλο. Ο τερματοφύλακας Ντοναρούμα είναι τιμωρημένος, τραυματίες οι Γκάμπια (αμυντικός), Μπενασέρ (αμ.μέσος) και Τσαλχάνογλου (κορονοϊός). Ο Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς στα 40 του χρόνια είναι ο ηγέτης της Μίλαν με 12 γκολ στο πρωτάθλημα και 1 γκολ στο Κύπελλο. Η παράδοση δεν είναι ευνοϊκή….

Μίλαν – Τορίνο 0-0 (5-4 πέναλτι)
Η Μίλαν χρειάστηκε την ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι για να ξεπεράσει το εμπόδιο της μαχητικής Τορίνο στον προηγούμενο γύρο.