logo as
   [161] ΙΤΟΥΑΝΟ - ΟΠΕΡΑΡΙΟ Half 0-1  [162] ΣΠΟΡΤ ΡΕΣΙΦΕ - ΒΙΛΑ ΝΟΒΑ Half 1-0

Λειψία και Ντόρτμουντ για την κούπα!
 13/5/2021

Λειψία και Ντόρτμουντ διεκδικούν τον τίτλο του Κυπέλλου Γερμανίας της σεζόν 2020-21 σε νοκ άουτ ματς με παράταση και πέναλτι εάν χρειαστεί στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου σε ένα παιχνίδι που υπόσχεται εξαιρετικό θέαμα και που είναι και δύσκολο σε πρόβλεψη…

ΛΕΙΨΙΑ-ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ
Τελικός του κυπέλλου, που διεξάγεται στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου (παράταση, πέναλτι). Τον παρθενικό τίτλο της ιστορίας της ψάχνει η Λειψία, που πραγματοποιεί εξαιρετική πορεία και φέτος, παρότι απώλεσε και τις τελευταίες ελπίδες τίτλου στην ήττα στη συναρπαστική πρόβα τελικού στην έδρα της Ντόρτμουντ (3-2 στα τελευταία λεπτά). Όπως είναι ήδη γνωστό θα αποχωρήσει το καλοκαίρι για την Μπάγερν ο τεχνικός Γιούλιαν Νάγκελσμαν (διάδοχός του ο Τζέσε Μαρς της Σάλτσμπουργκ), που έχει αμφίβολους τους Ν’΄Κουνκού (μεσοεπιθετικός, 6 γκολ, 6 ασίστ)-Ανταμς (αμυντικός χαφ, 1 γκολ), νοκ άουτ οι μέσοι Σάμαρτζιτς και Σζομποσλάι.

ΠΩΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ
ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ-ΛΕΙΨΙΑ 1-2 παρ. (0-0)
Στον έξτρα χρόνο πήραν την πρόκριση οι “ταύροι”, με σκόρερ τους Χβανγκ (93’), Φόρσμπεργκ (120’), είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Μπιτενκούρ (105’).

Το πέμπτο κύπελλο της ιστορίας της θέλει να κατακτήσει η Ντόρτμουντ, που στην Μπουντεσλίγκα πανηγύρισε πέμπτο διαδοχικό τρίποντο σε βάρος της Λειψίας (3-2) και πλέον έχει πολλές ελπίδες να… αρπάξει ένα εισιτήριο για το Τσάμπιονς Λιγκ. Σε ανοικτό ματς απώλεσε προβάδισμα δύο τερμάτων, ωστόσο στο 87’ την λύτρωσε ο Σάντσο με το δεύτερο προσωπικό γκολ. Έλειψε όμως αναμένεται διαθέσιμος ο σούπερ σκόρερ Χάαλαντ (25 γκολ, 7 ασίστ), αμφίβολος ο Ελβετός -βασικός πια- γκολκίπερ Χιτζ που έγινε αναγκαστική αλλαγή, εκτός αποστολής οι αμυντικοί Σμέλτσερ (1 γκολ), Μορέι, Ζαγκαντού και οι Βίτσελ (αμυντικός χαφ), Μουκοκό (φορ, 3 γκολ).

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ-ΧΟΛΣΤΑΪΝ ΚΙΕΛ 5-0
Κυριαρχικό πρώτο ημίχρονο από την Ντόρτμουντ, με γκολ των Ρέινα (16’, 23’), Ρέους (26’), Αζάρ (32’) και Μπέλιγχαμ (42’).