[101] ΑΛ ΧΙΛΑΛ - AΛ ΦΑΤΕΧ Half 0-0  [103] ΙΝΤΕΡ ΤΟΥΡΚΟΥ - ΕΙΦ Half 1-0

Μεγάλο παιχνίδι στο Μιλάνο
 23/1/2022

Στο «Σαν Σίρο» του Μιλάνου, η Μίλαν υποδέχεται την Γιουβέντους στο ντέρμπι που ξεχωρίζει για την 23η αγωνιστική του καμπιονάτο.

Τορίνο – Σασουόλο
Η Τορίνο κυνηγούσε τη Σαμπντόρια στο σκορ από το εικοσάλεπτο, αλλά είχε ένταση και υπομονή στο παιχνίδι της, έβγαλε περισσότερες ευκαιρίες από τον αντίπαλο και έφτασε δικαίως στην ανατροπή. Τέσσερις νίκες στα τελευταία πέντε για την ομάδα του Ιβάν Γιούριτς, θεαματική η βελτίωσή της, ουδείς μπορεί να αποκλείσει το ότι θα διεκδικήσει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Πήρε τον Φαρές (α. 9/2 Τζένοα), ο οποίος έπαθε χιαστό! Διεθνής ο Αϊνα (α. 16/0), εκτός οι Εντέρα (α.), Μπελότι (ε. 9/2), αμφίβολοι οι Ανσάλντι (α. 9/0, 3 ασίστ), Λινέτι (μ. 13/0), Μπασέλι (μ. 5/0), Κονέ (μ. 1/0).

Η Σασουόλο άγγιξε δύο φορές το 1-0 (30', 31') στο εντός έδρας ματς με τη Βερόνα, αλλά δεν το έκανε και υπέφερε στη συνέχεια, για να δεχθεί τη δίκαιη ήττα λόγω κάκιστης αμυντικής παρουσίας. Είχε προηγηθεί η πεντάρα στο Έμπολι και είναι προφανές ότι οι έντονες διακυμάνσεις δεν της επιτρέπουν να διακριθεί, αν και στο επιθετικό σκέλος διαθέτει εξαιρετικές ιδέες. Συνεχίζει στο Κύπελλο, 1-0 την Κάλιαρι. Διεθνής ο Τραορέ (μ. 17/1), εκτός σταθερά ο Ομπιανγκ (μ.), αμφίβολοι οι Τζούριτσιτς (μ. 9/2), Ενρίκε (μ. 10/0), Μανιανέλι (μ. 6/0).

Εκτίμηση: 1

Εμπολι – Ρόμα
Η Εμπολι έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο στην έδρα της Βενέτσια, αλλά έβαλε μόνο ένα γκολ και στην επανάληψη έριξε στροφές, για να ισοφαριστεί, ενώ λίγο έλειψε να μείνει με άδεια χέρια στο 76'. Το αρνητικό σερί πέντε αγώνων (0-3-2) στο πρωτάθλημα δεν αναιρεί το ότι διαγράφει υπερβατική πορεία, ενώ την Τετάρτη άγγιξε την έκπληξη στο Κύπελλο, για να αποκλειστεί εν τέλει από την Ιντερ (3-2 στην παράταση, 2-2 στα 90'). Εκτός δράσης σταθερά οι Χάας (μ. 16/0), Παρίζι (α. 11/0), αμφίβολοι δίνονται οι Ντι Φραντσέσκο (ε. 15/4), Μαρκίτσα (α. 18/0).

Η Ρόμα κυριάρχησε στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς με την Κάλιαρι, σκόραρε με πέναλτι, έχασε ευκαιρίες (13’, 49’, 57’, 65’, 68’, 74’, 78’, 82’) και λίγο έλειψε να δεχθεί το σοκ στο φινάλε (85', 93'). Δίκαιη νίκη για την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνο, έπειτα από αρνητικό σερί τριών αγώνων (0-1-2), την Πέμπτη υποδεχόταν τη Λέτσε για το Κύπελλο Ιταλίας. Διεθνείς οι Ντιαβαρά (μ. 4/0), Νταρμπό (μ. 1/0), εκτός σταθερά ο Σπινατσόλα (α.), αμφίβολοι αυτή τη φορά οι Πελεγκρίνι (μ. 15/6, 4 ασίστ), Σμόλινγκ (α. 13/2), Κάρσντορπ (α. 20/0), Ελ Σαράουι (μ.-ε. 17/2).

Εκτίμηση: 2+over

Μίλαν – Γιουβέντους
Γειτονικό ντέρμπι με αντιπαλότητα. Η Μίλαν προηγήθηκε της Σπέτσια, είχε πολλές ευκαιρίες (16’, 24’, 27’, 40’, 45’ χαμένο πέναλτι, 57’, 93’, 94’ δοκάρι), αλλά δέχθηκε το 1-1 και στο 92' βρήκε δίχτυα, με το γκολ να μην μετράει λόγω μη εφαρμογής πλεονεκτήματος! Σαν να μην έφτανε αυτό, σοκαρίστηκε στο 96'! Τέλος το σερί 3-0-0, έχασε την ευκαιρία να πιάσει κορυφή, ζητείται αντίδραση. Διεθνείς οι Κεσί (μ. 16/5), Μπενάσερ (μ. 18/1), Μπαλό-Τουρέ (α. 9/0), εκτός οι Τομόρι (α. 17/0), Κίερ (α. 11/0), Πλιτσάρι (3ος τ.), δύσκολα ο Πελέγκρι (ε. 6/0), ΟΚ ο Ρομανιόλι (α. 13/1).

Η Γιουβέντους προηγήθηκε της Ουντινέζε στο εικοσάλεπτο και παρά το ότι δεν είχε πειστική παρουσία, γλίτωσε το 1-1 στο 36', βρήκε το 2-0 στην επανάληψη και πήρε τη δίκαιη νίκη. Με σερί 4-1-0, οι υποτονικές εμφανίσεις δεν την αποτρέπουν από τα θετικά αποτελέσματα εσχάτως, κυνηγάει με αξιώσεις θέση στην πρώτη τετράδα. Στο Κύπελλο ήταν εξαιρετική, επικράτησε με άνεση της Σαμπντόρια (4-1) και πέρασε στα προημιτελικά. Εκτός δράσης οι Ράμσι (μ. 3/0), Κιέζα (μ.-ε. 14/2, 2 ασίστ), δύσκολα οι Μπονούτσι (α. 15/3), Μπερναρντέσκι (μ.-ε. 17/1, 2 ασίστ).