[168] ΚΕΡΕΤΑΡΟ - ΠΟΥΜΑΣ Half 0-0

Θα πέσουν κορμιά στο “Βελοντρόμ”!
 8/2/2023

Τι ισχύει στο Κύπελλο Γαλλίας!
Το μεγάλο ντέρμπι Μαρσέϊγ – Παρί Σεν Ζερμέν στο «Βελοντρόμ» της Μασσαλίας την Τετάρτη 8 Φεβρουαρίου το βράδυ (22:10) ξεχωρίζει στο πρόγραμμα της φάσης των «16» στο Κύπελλο Γαλλίας (106η διοργάνωση). Τα παιχνίδια είναι νοκ άουτ με παράταση και πέναλτι εάν χρειαστεί. Μεγάλο ντέρμπι και στο Λυών ανάμεσα στην ομώνυμη ομάδα και την Λιλ ενώ η κάτοχος του τροπαίου, η Ναντ έχει εκτός έδρας αποστολή κόντρα στην Ανζέ. Η ομάδα που θα κατακτήσει το τρόπαιο θα εξασφαλίσει την έξοδό της στο επόμενο Γιουρόπα Λιγκ.

ΜΑΡΣΕΙΓ - ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ (660 χλμ.)

Το κλασικό ντέρμπι του γαλλικού ποδοσφαίρου! Στο Σαμπιονά: Παρί Σεν Ζερμέν – Μαρσέιγ 1-0 (16/10). Η Μαρσέιγ πραγματοποίησε κακή εμφάνιση στο εντός έδρας ντέρμπι με τη Νις και έχασε 1-3. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 (38', 44'), μείωσε στο 60' και στο 85' δέχθηκε 3ο γκολ. Ελαβε τέλος το αήττητο σερί των δέκα παιχνιδιών. Ισοβαθμεί στη 2η θέση με τη Λανς και ουσιαστικά ο στόχος της είναι να τερματίσει σε αυτήν, καθώς δεν μπορεί να απειλήσει την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν. Εκτός ο μεσοεπιθετικός Αρίτ (10/0).

ΠΩΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ
ΜΑΡΣΕΪΓ – ΡΕΝ 1-0
Η Μαρσέιγ επικράτησε 1-0 της Ρεν με το γκολ του Γκουεντουζί στο 59’.

H Παρί Σεν Ζερμέν δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε εντός έδρας 2-1 την Τουλούζ. Βρέθκε πίσω στο σκορ 20', ο Χακίμι στο 38' ισοφάρισε, πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο και τελικά ο Μέσι στο 58' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Βρίσκεται σταθερά στην κορυφή, αν και δεν πιάνει υψηλά στάνταρ απόδοσης. Εκτός ο δεξιός μπακ Μουκιελέ (17/0), ο στόπερ Κιμπεμπέ (8/0) ο μέσος Ρενάτο Σάντσες (14/2, 11 αλλ.) και ο σταρ Εμπαπέ (19/13). Αμφίβολος ο Νεϊμάρ (18/12), ο οποίος δεν έχει παίξει στα δύο τελευταία ματς.

ΠΑΪΣ ΝΤΕ ΚΑΣΕΛ – ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ 0-7
Περίπατος για την Παρί με τα γκολ των Εμπαπέ (29’, 35’, 40’, 56’, 79’), Νεϊμάρ (33’) και Κάρλος Σολέρ (64’).