[217] ΓΙΑΜΑΓΚΑΤΑ - ΕΧΙΜΕ 1-0  [222] ΜΠΟΥΤΣΕΟΝ - ΜΠΟΥΣΑΝ Ι ΠΑΡΚ 0-1  [219] ΣΙΜΙΖΟΥ - ΣΕΝΤΑΙ 1-0  [216] ΒΕΝΤΦΟΡΕΤ ΚΟΦΟΥ - ΤΣΕΣΠΑΚΟΥΣΑΤΣΟΥ 3-0

Τελικός ανόδου στο «Γουέμπλεϊ»!
 29/5/2023

Μπάρνσλεϊ και Σέφιλντ Γουένσντεϊ διεκδικούν την άνοδό τους στην Τσάμπιονσιπ Αγγλίας, σε νοκ άουτ ματς με παράταση και πέναλτι εάν χρειαστεί στο… ναό του ποδοσφαίρου που λέγεται «Γουέμπλεϊ», σήμερα το απόγεμα (17:00). Η Σέφιλντ Γουένσντεϊ απέκλεισε με επική ανατροπή στα ημιτελικά των πλέι οφ την Πιτέρμπορο ενώ η Μπάρνσλεϊ απέκλεισε την Μπόλτον.

Μπάρνσλεϊ – Σέφιλντ Γουένσντεϊ (ουδέτερο – Γουέμπλεϊ)

Σε ουδέτερο, ντέρμπι με αντιπαλότητα. Η Μπάρνσλεϊ προηγήθηκε νωρίς (24') της Μπόλτον και έκτοτε κράτησε το προβάδισμα δίχως ιδιαίτερο πρόβλημα, δεν την απασχόλησε να προσφέρει θέαμα. Η ομάδα του Μάικ Νταφ τελείωσε την κανονική περίοδο με 0-1-2, ωστόσο αυτό έγινε κυρίως επειδή είχε χάσει το τρένο της ανόδου και έκανε διαχείριση δυνάμεων. Στα ημιτελικά εμφάνισε καλή αμυντική λειτουργία και αυτό είναι στοιχείο που θα χρειαστεί με τη Σέφιλντ. Αποδέχονται στην ομάδα τον τίτλο του αουτσάιντερ. Εκτός δράσης παραμένουν οι ΜακΚάρθι (α. 7/0) και Γουλφι (μ. 13/0), πρόκειται για γνωστά προβλήματα. Το θετικό είναι ότι δεν παρουσιάστηκαν έτερα κενά μετά τους δύο ημιτελικούς.

ΠΩΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ
Στα ημιτελικά των πλέι οφ απέκλεισε την Μπόλτον (έφερε 1-1 εκτός έδρας και νίκησε 1-0 εντός).

Η Σέφιλντ Γουένσντεϊ κυνηγούσε... ανεμόμυλους μετά την ήττα με το βαρύ 4-0 στην έδρα της Πιτέρμπορο, αλλά ήταν εντυπωσιακή στη ρεβάνς. Ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα με γκολ στο 98', δέχθηκε το 4-1 στην παράταση, ωστόσο το 5-1 έστειλε το ζευγάρι στα πέναλτι και εκεί πανηγύρισε. Για πρώτη φορά στην ιστορία των πλέι οφ Αγγλίας συνέβη τέτοια ανατροπή, οι «κουκουβάγιες» πήραν τα πάνω τους μετά την απογοήτευση της κανονικής περιόδου. Επιχείριση «προσγείωση» από τον τεχνικό Ντάρεν Μουρ. Εκτός δράσης οι Χένεγκαν (α. 10/0), Μπάιερς (μ. 24/6), Ουίλκς (ε. 16/1), σε σαφώς καλύτερη κατάσταση από άποψη απουσιών σε σύγκριση με το τελευταίο δίμηνο της κανονικής περιόδου. Οι «κουκουβάγιες» διαθέτουν εξαιρετική επιθετικά τριάδα με τους Μίκαελ Σμιθ (16 γκολ), Τζος Γουίντας (11 γκολ) και Λι Γκρέγκορι (10 γκολ) και θα τα δώσουν όλα για τη νίκη – άνοδο στα σαλόνια της Τσάμπιονσιπ!

Στα ημιτελικά των πλέι οφ απέκλεισε την Πιτέρμπορο (έχασε 4-0 εκτός, νίκησε με 4-0 εντός, 5-1 στην παράταση, πέρασε στα πέναλτι).