logo as
   [174] ΣΕΝΤΑΙ - ΣΙΜΠΑ ΙΣΙΧΑΡΑ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ 0-1  [176] ΝΤΑΕΤΖΕΟΝ ΣΙΤΙΖΕΝ - ΣΕΟΥΛ 2-0  [175] ΤΣΕΣΠΑΚΟΥΣΑΤΣΟΥ - Β-ΒΑΡΕΝ ΝΑΓΚΑΣΑΚΙ 1-2  [169] ΣΑΠΟΡΟ - ΣΟΝΑΝ ΜΠΕΛΜΑΡΕ 3-1

Μοιρασιά στην Τούμπα – κερδισμένος ο ΠΑΟ
 12/2/2024

ΠΑΟΚ και ΑΕΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο ντέρμπι κορυφής της Ελληνικής Σούπερ Λιγκ και “δούλεψαν” για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος πέρασε με νίκη 3-0 από τις Σέρρες και πλησίασε τον Δικέφαλο του Βορρά στον πόντο. Ο Ολυμπιακός ξέσπασε κόντρα στον ΟΦΗ (4-0).

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 1-1

Ισόπαλο 1-1 έληξε το μεγάλο ντέρμπι της 22ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και ΑΕΚ στην άδεια Τούμπα. Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα είχε καλύτερη απόδοση στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα αλλά και ο ΠΑΟΚ από την πλευρά του είχε επίσης καλές στιγμές και πάλεψε μέχρι τέλους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να ανοίγει το σκορ. Από βαθιά μπαλιά του Γιόνσον, ο Λιβάι βγήκε στην πλάτη της άμυνας και γύρισε στον Ελίασον που έκανε από κοντά το 0-1. Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 56', όταν από φάουλ του Αντρίγια Ζίβκοβιτς, η μπάλα έπεσε στον Αλί Σαμάτα που σούταρε ψηλά άουτ από το ύψος του πέναλτι.

Ο ΠΑΟΚ πίεσε ασφυκτικά στο τελευταίο δεκάλεπτο.Η εξαιρετική προσπάθεια του Γιάννη Κωνσταντέλια τον έφερε σε θέση βολής στο 80', αλλά έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Στάνκοβιτς. Το οποίο, δοκάρι έσωσε την ΑΕΚ στο 81', στο σουτ του Ντεσπόντοφ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής. Η πίεση απέφερε εν τέλει αποτέλεσμα σου 89', με τον Κεντζιόρα να ισοφαρίζει με κεφαλιά από το φάουλ Τάισον.

Κίτρινες: Σαμάτα, Μπράντον - Ρότα, Βίντα, Κάλενς.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (76' Ότο), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ (76' Σβαμπ), Μεϊτέ, Τάισον, Μουργκ (59' Ντεσπόντοφ), Α. Ζίβκοβιτς (72' Κωνσταντέλιας), Σαμάτα (76' Μπράντον).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα (82' Λιούμπισιτς), Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Γιόνσον, Ελίασον (72' Μάνταλος), Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (82' Ζίνι), Τσούμπερ (82' Αραούχο), Λιβάι (74' Πόνσε).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ – ΠΑΟ 0-3

Με γκολ των Βέρμπιτς (8’), Παλάσιος (31’) και Γερεμέγεφ (90’+1’) ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-0 τον Πανσερραϊκό και παρέμεινε ζωντανός στην μάχη για την πρώτη θέση της βαθμολογίας στην κανονική περίοδο. Ο Φατίτ Τερίμ παρέταξε την ομάδα με 8 αλλαγές σε σχέση με το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό και δικαιώθηκε αφού η ομάδα παρουσιάστηκε φρέσκια και έχασε ένα τσουβάλι ευκαιρίες.

Κίτρινες: 30’ Τομάς, 36’ Ουεντραόγκο 75’ Πεταυράκης, 78’ Μορέιρα - 80’ Σπόραρ, 90'+4' Γερεμέγεφ.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Ντανκερλούι, Μπέργκστρεμ, Θυμιάνης, Διαμαντής (25’ λ.τρ. Σοφιανός), Στάικος (8, Ουεντραόγκο (46’ Πεταυράκης), Μορέιρα, Ουάρντα, Τομάς (69’ Χατζηστραβός), Άλεκσιτς (69’ Μπετανκόρ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Ακαϊντίν, Ούγκο, Χουάνκαρ, Ζέκα, Βιλένα (89’ Μαντσίνι), Παλάσιος (84’ Λημνιός), Μπερνάρ (84’ Σένκεφελντ), Βέρμπιτς (57’ Κώτσιρας), Σπόραρ (89’ Γερεμέγεφ).