logo as
   [191] ΠΑΝΤΕΡΜΠΟΡΝ - ΕΛΒΕΡΣΜΠΕΡΓΚ 3-1  [220] ΣΤΟΥΡΜ ΓΚΡΑΤΣ Β - ΝΤΟΡΝΜΠΕΡΝ 2-0  [188] ΝΤΝΙΠΡΟ-1 - ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ 1-2  [208] ΝΤΟΥΙΣΜΠΟΥΡΓΚ - ΣΑΝΤΧΑΟΥΖΕΝ 2-0  [211] ΛΑΣ ΠΑΛΜΑΣ - ΧΙΡΟΝΑ 0-1  [190] ΜΠΡΑΟΥΝΣΒΑΙΓΚ - ΑΜΒΟΥΡΓΟ 0-3  [206] ΒΙΚΤΩΡΙΑ ΚΟΛΩΝΙΑΣ - ΠΡ. ΜΟΥΝΣΤΕΡ 2-0  [205] ΦΛΙΤΓΟΥΝΤ - ΜΠΕΡΤΟΝ Half 2-0  [214] ΠΑΡΜΑ - ΛΕΚΚΟ 3-0

Ο Ντραγκόφσκι έδωσε την πρόκριση!
 22/2/2024

Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς ο Παναθηναϊκός νίκησε στην ρουλέτα των πέναλτι τον ΠΑΟΚ με σκορ 6-5 (0-1 κ.α. και 1-2 παράταση) και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας για 31η φορά στην ιστορία του. Ο Πολωνός γίγαντας Μπαρτομιέι Ντραγκόφσκι ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής αφού απέκρουσε τρία πέναλτι.

Συγκλονιστικός ήταν ο αγώνας ρεβάνς της ημιτελικής φάσης στο Κύπελλο Ελλάδας. Ο Παναθηναϊκός νίκησε στα πέναλτι με σκορ 6-5 τον ΠΑΟΚ με ήρωα τον Πολωνό τερματοφύλακα Ντραγκόφσκι, ο οποίος απέκρουσε τρία πέναλτι και χάρισε την πρόκριση στον τελικό στην ομάδα του.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, προηγήθηκε 0-1 στην κανονική διάρκεια με το γκολ του Ζίφκοβιτς στο 72΄, ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα και οδήγησε τον ημιτελικό στην παράταση.

Στο 105΄ο Κεντζιόρα με κεφαλιά πάγωσε για δεύτερη φορά την Λεωφόρο και έγραψε το 0-2 για τον ΠΑΟΚ όμως ο Παναθηναϊκός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.

Ο ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά της παράτασης έμεινε με δέκα παίκτες λόγω τραυματισμού του Μπάμπα και το πλήρωσε.

Ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, ο Δημήτρης Λημνιός με γκολ στις καθυστερήσεις της παράτασης έκανε το 1-2 για τους "πράσινους" (συνολικό σκορ 2-2) και έστειλε το παιχνίδι στην ρουλέτα των πέναλτι.

Ο ΠΑΟΚ είχε τρεις ευκαιρίες να πάρει την πρόκριση με τους Ντεσπότοφ, Οζντόεφ και Ότο αλλά και στις τρεις ο Ντραγκόφσκι είπε "όχι" και κράτησε ζωντανό τον Παναθηναϊκό.

Ο Σένκεφελντ έκανε το 6-5 για τον Παναθηναϊκό και ο Σαματά αστόχησε στο τελευταίο πέναλτι του ΠΑΟΚ (γλίστρησε).

Η Λεωφόρος πήρες φωτιά από τους έξαλλους πανηγυρισμούς και ο Παναθηναϊκός πήρε την δραματική πρόκριση.

Γκολ: 120+9' Λημνιός/72' Ζίβκοβιτς, 105+1' Κεντζιόρα