[156] ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΤΑΡΙΟ ΝΤΕ ΝΤΕΠΟΡΤΕΣ - ΑΛΙΑΝΣΑ ΛΙΜΑ 2-1

Αγκαλιάζει τον τίτλο ο Ολυμπιακός, (2-0)
 8/6/2024

Ο Γουίλιαμς Γκος (19 πόντοι, 4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ασίστ) και ο Αϊζάια Κάναν (16 πόντοι, 3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα) οδήγησαν τον Ολυμπιακό σε μια νίκη-ορόσημο στο ΣΕΦ! Το 92-86 επί του Παναθηναϊκού φέρνει τους πρωταθλητές στο 2-0, μόλις 40 λεπτά μακριά από την υπεράσπιση του τίτλου τους με δύο ευκαιρίες ματς μπολ.

Η καθοριστική στιγμή ήταν το ξέσπασμα του Κάναν, ο οποίος, παίζοντας τα τελευταία του παιχνίδια με τον Ολυμπιακό, πέτυχε 9 συνεχόμενους πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, δίνοντας προβάδισμα 60-46 (28’) και αφήνοντας τον Παναθηναϊκό ανήμπορο να επιστρέψει.

Παράλληλα, ο Γκος αναδείχθηκε MVP των δύο πρώτων τελικών, αλλά η κατάκτηση του πρωταθλήματος απαιτεί τρεις νίκες, κάτι που ο Ολυμπιακός γνωρίζει καλά από το 2002, όταν έχασε τον τίτλο από την ΑΕΚ παρά το προβάδισμα 2-0.

Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ (17 πόντους, 9 ριμπάουντ) έκανε μεγάλη ζημιά στον Παναθηναϊκό, ενώ οι Πήτερς (15 πόντους) και Παπανικολάου (11 πόντους) ήταν επίσης εξαιρετικοί. Από την πλευρά του Παναθηναϊκού, ο Λεσόρ (21 πόντους, 9 ριμπάουντ, αλλά και 5 λάθη) πάλευε μόνος του, ενώ ο Νάν αστόχησε (1/8 τρίποντα) χαλώντας πολλές επιθέσεις. Ο Σλούκας (12 πόντους, 5 ασίστ, αλλά και 3 λάθη) δεν μπόρεσε να κάνει τη διαφορά, σημειώνοντας μόλις 4 πόντους στο δεύτερο μέρος όπου κρίθηκαν όλα.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 38-39, 62-55, 92-86.