[680] ΠΡΕΣΤΟΝ - ΛΕΣΤΕΡ Half 0-1  [676] ΟΥΤΡΕΧΤΗ B - ΝΤΕΝ ΧΑΑΓΚ Final 0-2  [675] ΕΜΕΝ - ΧΕΛΜΟΝΤ ΣΠΟΡ Final 3-0  [683] ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΒΑΛΕΝΘΙΑ Half 1-2  [681] ΝΙΜ - ΡΕΝΤ ΣΤΑΡ Half 1-0

Το πήρε η Σεβίλλη!
 15/5/2014

Η... κατάρα του Γκούτμαν δεν έσπασε, 8ος διαδοχικός χαμένος τελικός για τη Μπενφίκα και η Σεβίλλη με 4-2 στα πέναλτι πήρε την κούπα του Europa League. Είχε περάσει την Μπέτις στα πέναλτι και την Βαλένθια στις καθυστερήσεις. Η Σεβίλλη είχε το... άστρο και στον τελικό, καθώς κέρδισε την Μπενφίκα στα πέναλτι 4-2 και κατέκτησε το Europa League! Η κατάρα του Γκούτμαν συνεχίζει να στοιχειώνει τους Λουζιτανούς, που πλήρωσαν τις απουσίες τους και την αστοχία τους στην επίθεση, για να χάσουν δεύτερο διαδοχικό τελικό, σε μία χρονιά με πολλά όνειρα και όχι... εφιάλτες. Κακό πρώτο ημίχρονο, πολλές χαμένες ευκαιρίες στο β' μέρος, όχι όμως γκολ. Παράταση χωρίς ουσία και πέναλτι. Εξαιρετικός ο Μπέτο με δυο επεμβάσεις και η κούπα στη Σεβίλλη.