logo as

Νίκη γοήτρου για ΗΠΑ! (vid)
 14/9/2019

Οι ΗΠΑ ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας με νίκη γοήτρου 87-74 κόντρα στην Πολωνία και κατέλαβαν τελικά την 7η θέση στην διοργάνωση.

Mετά τον αποκλεισμό στα προημιτελικά από την Γαλλία και την ήττα από την Σερβία, οι ΗΠΑ αποχαιρέτησαν το Παγκόσμιο Κύπελλο με νίκη 87-74 κόντρα στην Πολωνία, τερματίζοντας στην 7η θέση του τουρνουά.

Η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης από το ξεκίνημα και μετά το αρχικό 28-14 της πρώτης περιόδου προηγήθηκε με 47-30 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Η μαχητική Πολωνία με βελτιωμένη άμυνα και ανεβασμένα ποσοστά ευστοχίας στο δεύτερο μέρος κατάφερε να δώσει ενδιαφέρον στην αναμέτρηση στο τρίτο δεκάλεπτο, το φινάλε του οποίο βρήκε την ομάδα του κόουτς Τέιλορ να έχει ροκανίσει την διαφορά στους οκτώ πόντους (63-55), οι ΗΠΑ ωστόσο δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα και βρίσκοντας τις απαραίτητες λύσεις στα τελευταία πέντε λεπτά μετέτρεψαν στο 70-63 του 35ου λεπτού στο τελικό 87-74 υπέρ τους.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μίτσελ με 16 πόντους (10 ασίστ), ενώ Χάρις και Γουάιτ πρόσθεσαν από 14 και 12 πόντους.  Από πλευράς ηττημένων, ο Πονίτκα πέτυχε 18 πόντους, ο Βαζίνσκι 17 και ο Σλότερ 15.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-14, 47-30, 63-55, 87-74

ΗΠΑ (Πόποβιτς): Μπαρνς 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπράουν 8 (2), Χάρις 14 (2), Λόπεζ 3 (1), Μίντλετον 13 (1), Μίτσελ 16 (4 τρίποντα, 10 ασίστ), Πλάμλι 4, Τέρνερ 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 4 κοψίματα), Γουάιτ 12 (7 ασίστ)

ΠΟΛΩΝΙΑ (Τέιλορ): Μπαλτσερόφσκι 2, Τσελ, Γκρουτζέφσκι, Χρίτσανιουκ 4, Κόζαρεκ, Κούλιγκ 9 (1), Λαζίνσκι, Ολενίτσακ 2, Πονίτκα 18 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Σλότερ 15 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Σοκολόφσκι 7 (1), Βαζίνσκι 17 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)