Μια από τα ίδια...
 7/11/2019

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτρα και σταδιακά έβρισκε λύσεις και στις δύο πλευρές, με μοναδικό ψεγάδι την άμυνα στον Μίσιτς που ξεκίνησε ζεστός. Το 24-21 του πρώτου 10λεπτου άφησε υποσχέσεις αλλά η Εφές ειχε διαφορετική άποψη. Στην 2η περίοδο, οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν έκλεισαν το δέκαλεπτο με 15-2 και εκτόξευσαν την διαφορά (33-53).

Με εκφραστές τους Πολ και Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός ήταν αισθητά βελτιωμένος στην 3η περίοδο και χάρη στο 23-14, «ψαλίδισε» την διαφορά πριν την τελική ευθεία (58-67). Με νέο τρίποντο του Πολ, η διαφορά έπεισε στους έξι (61-67, 32') και οι γηπεδούχοι ξαναμπήκαν στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει πάντως την τελευταία τους λέξη και με ασυγκράτητο τον Μίσιτς (5/6 τρ.) και συμπαραστάτη τον Λάρκιν (24 πόντους) ξέφυγαν άμεσα (65-81, 36’) και μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία τα τελευταία λεπτά, με τον Σίνγκλετον να διαμορφώνει το τελικό σκορ (67-86’).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-21, 35-53, 58-67, 67-86

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Πάντερ 8 (2/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/1 βολή), Ρότσεστι 4 (1), Πολ 15 (4/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Κόνιαρης 5 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Σπανούλης 4 (0/5 σουτ, 4/5 βολές, 1 ασίστ, 3 λάθη), Τσέρι 2, Μιλουτίνοβ 10 (5/5 δίποντα, 13 ριμπάουντ, 5 λάθη), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 14 (5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Ρούμπιτ 2, Ριντ 3

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 24 (4/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 7/9 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπομπουά 10 (1), Σίνγκλετον 7 (2), Μπαλμπάι, Πλάις, Μίτσιτς 27 (6/9 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Άντερσον 3, Πίτερς 3 (1), Ντάνστον 10 (8 ριμπάουντ), Σίμον 2